jurga_akis_logo


Jurgos Ivanauskaitės premija

2011 m. vasario mėn. 20 d.
Trečioji Jurgos Ivanauskaitės premija "Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką"įteikta Rimvydui Stankevičiui už poezijos knygą "Patys paprasčiausi burtažodžiai" (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2010). Apdovanojimas įteiktas Vilniaus knygų mugėje 2011.

Penktojoje poezijos rinktinėje R. Stankevičius realizuoja drąsią kūrybinę užduotį – šiuolaikinėmis sąlygomis vėl suteikti poetiniam žodžiui burtažodžio, užkalbėjimo galią. Anot literatūros kritiko Valentino Sventicko, šis rinkinys savaip pratęsia ankstesnįjį – "Laužiu antspaudą" (2008), kupiną įtampos, vedantį į žmogaus dvasios slaptavietes. Gebėjimas skverbtis į paslapčių zonas būdingas ir naujai knygai. Ji nėra pabirų tekstų rinkinys, knygą sudaro trys poetiniai ciklai (Mokymasis skaičiuoti, Statulos, Kalbelės), originaliai supinti į vientisą visumą. R. Stankevičiaus poezija išsiskiria atvira sielos raiška, priešybių pojūčiu ir harmonijos siekiu, kūrybinės bendrystės dvasia (paskyrimų gausa, naujame rinkinyje – S. Gedai, V. P. Bložei, J. Sasnauskui, benamiams ir t. t.). Įsidėmėtini bibliniai, senojo meno motyvai, jų sąsajos su dabartimi. Šie R. Stankevičiaus kūrybos ypatumai artimi Jurgos Ivanauskaitės kūrybos dvasiai.

Foto: Saulius Venckus.

Rimvydo Stankevičiaus kalba, pasakyta 2011 m. vasario mėn. 20 d. 12-ojoje tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje, atsiimant Jurgos Ivanauskaitės premiją "Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką".

Kalbą skaityti čia...

2010 m. vasario 21 d.

Vilniaus knygų mugėje antrąjį kartą buvo įteikta Jurgos Ivanauskaitės premija "Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką". Antrąja laureate tapo rašytoja Renata Šerelytė. Premija jai įteikta už romaną "Mėlynbarzdžio vaikai" (Alma littera, 2008).

"Kai kuriais kūrybos bruožais Renata Šerelytė primena ir pačios Ivanauskaitės kūrybą, – pastebėjo kultūros kritikas, rašytojas, poetas, J. Ivanauskaitės kūrybos paveldo centro narys, vertinimo komisijos pirmininkas Vytautas Rubavičius. – Palinkėčiau, kad kitose knygose rastųsi daugiau egzistencinio džiaugsmo."

R. Šerelytei atiteko trijų tūkstančių litų premiją ir diplomas. Praėjusių metų premijos gavėja K. Sabaliauskaitė įteikė laureatei pernai gautą drambliuką, kadaise priklausiusį Jurgai. "Gavau šį drambliuką su sąlyga, kad po metų perleisiu jį kitam laureatui. Iš patirties žinau, kad šie simboliniai drambliukai nemėgsta būti vieni, todėl nuo savęs pridedu ir antrąjį, linkėdama kitiems laureatams tęsti tradiciją", – sakė moteris.

Pati R. Šerelytė kalbėdama neslėpė džiaugsmo. "Premija man buvo labai netikėta, bet iš tiesų patys džiaugsmingiausi apdovanojimai – netikėti. Jurga buvo ryškus ir drąsus žmogus, iš kurio ir šiandien mokausi drąsos ir žaismingumo, kurio kartais labai trūksta man pačiai", – sakė antrosios premijos laureatė.

2009 m. vasario 15 d.
Pirmoji J. Ivanauskaitės premija paskirta Kristinai Sabaliauskaitei už romaną "Silva Rerum" (Baltos lankos, 2008).

Pirmoji laureatė – 34 metų menotyrininkė ir žurnalistė, kuri nuo 2002 m. dirba dienraščio "Lietuvos rytas" korespondente Londone. K. Sabaliauskaitė Vilniaus dailės akademijoje studijavo menotyrą, ji yra menotyros daktarė.

"Silva Rerum" – debiutinis K. Sabaliauskaitės romanas. Silva Rerum (išvertus iš lotynų kalbos – "daiktų miškas") – XVI-XVIII a. populiari, iš kartos į kartą perduodama Lietuvos bajorų giminės knyga, kurioje, be tokių reikšmingų gyvenimo įvykių kaip gimimo, vestuvių ir mirties datos, būdavo įrašomos ir sentencijos, eilėraščiai, per iškilmes sakyti tostai, sveikinimo kalbos ir net agurkų raugimo receptai. Romano veiksmas vyksta XVII amžiuje – iškart po 1655 metų kazokų įsiveržimo į Abiejų tautų respubliką.

K. Sabaliauskaitei įteiktas diplomas ir premija. Ji buvo apdovanota per Knygų mugę, 2009 m. vasario 15 d.